Ev Eşyaları Tercihinde Nelere Dikkat Etmeliyiz

Ev Eşyaları Tercihinde Nelere Dikkat Etmeliyiz

Ev eşyaları

Günümüz çağdaş yaşamında en önemli unsurlardan biri muhakkak ki görsellik ve bu görselliğin dışa sunumu.

Aklımıza gelebilecek her unsurun görseline büyük önem veriyoruz. Giysilerimizden tutun arabamıza kadar her kavram için geçerli bu durum. Hal böyle olunca yaşam alanımız olan evlerimiz ve ev eşyaları bütünümüz de görsellik kuralına takılıyor illaki. İki açıdan evlerimizin dekorasyonu ve görseli çok önemlidir. Birincisi ve önemlisi yaşam ve huzur alanımız olmalarıdır. Yani evlerimizde rahatlar, ailelerimizle mutlu anlar yaşar ve hayata tutunuruz. Bu sebeple evlerimiz her şeyden önce bize hoş gelmelidir. Bizim ailemizi memnun etmelidir. İkincisi de dışa sunum için evlerimiz hoş olmalıdır. Pek desteklemesek de dış dünyadaki itibarımız başka unsurlarla birlikte kısmen de buna bağlıdır.

Evlerimizi donatırken ev dekorasyonları belirlenirken nelere dikkat etmeliyiz ?

Bu aslında kişiden kişiye ciddi anlamda değişiklik arz eden bir durumdur fakat kavram incelemelerimizde gördüğümüz kadarı ile bazı ölçütlerin gene kabul gördüğünü fark ettik. Bunlar:

  • Ekonomiklik:

Ev eşyalarımızı alırken ya da ev dekorasyonumuzu belirlerken dikkat edilecek en önemli hususlardan biri aile ekonomimiz olmalıdır. Ekonomimizi sarsacak pahalı ürünler ya da gereksiz alımlar kesinlikle yapılmamalıdır. Durumumuzu aşan rakamlardan da uzak durulmalı, uygun ücretli ürünlerle maksimum ahengi yakalamaya çalışmalıyız. Elbette ekonomik rahatlık fazlasıyla söz konusu ise alımlarda ve seçimlerde biraz daha rahat davranılabilir.

  • Faydacılık:

Alacağımız ürünlerin hepsi ya direkt gerekli olmalı ya da gerekli ürünleri tamamlayıcı mahiyette olmalıdır. Gereksiz, hiçbir işe yaramayacak ürünler sırf anlık heveslerle alınmamalıdır. Dekoratif öğeleri alırken de maksimum görsellik gözetilmelidir.

  • Dekoratif uyum:

    Ev eşyaları kombinasyonun önemi hepimiz için çok büyüktür. Evlerimize eşya alırken ya da değişim yaparken mutlaka güncel ev dekorasyon fikirleri incelenmeli, en güzel görsel yakalanmaya çalışılmalıdır. Birbiri ile hiç alakası olmayan renk ve dekoratif temalardan uzak durulmalıdır.

  • Kişisel zevkler:

Genel ev kombinlerinde en önemli ölçütlerden biridir. Evimizi kendi öz yaşam alanımız olduğu için öncelikle bizim rahat edeceğimiz, bizim gözümüze hoş gelen dekorasyonlar seçilmelidir. Sadece dış dünyaya sunumda hoş olan ancak içinde rahat edemediğimiz, bize huzur vermeyen ortamlar elbette tercih edilmemelidir. Kendi kültür yapımız ve arzu ettiğimiz görünümler de buna dahildir.

  • Aile yapısı:

Aile yapısı da ev dekorasyon fikirleri açısında çok önemlidir. Çocukları küçük olan bir ailenin alçak sehpalarında kırılgan cam aksesuarlar kullanması çok sakıncalıdır. Hareketli ve büyük mobilyalar da olası bir kaza için mutlaka duvara monte edilmelidir. Ya da ailenin gelen kültür yapısının kullanılan eşyalara ve dekorasyona yön vermesi de çok normal bir tercihtir.

Ev dekorasyonunda başka başka ölçütler de sıralanabilir ancak genel kabul görenler bunlardır.

 

dekorasyon_fikirleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM