Varis Tedavisi Şart mı?

Varis Tedavisi Şart mı?

Varis kendi kendine geçen bir hastalık olmadığı için kişiler varis tedavisi olmadan bu sorundan kurtulamazlar. Zaten eskisi gibi varis yalnızca ameliyatla geçen bir hastalık değildir. Muayene ortamında 10 dakikayı geçmeyen yöntemlerle ağrısız, sızısız bir şekilde varis tedavisi yapılmaktadır. Aynı zamanda ameliyat sonrasında oluşan ve ayakta sürekli kalan ameliyat izleri gibi riskler de bu tedavi yöntemlerinde gözükmez.

Özellikle varis çorabının varisi geçirdiği gibi yanlış bir algı söz konusudur. Varis çorabı varisin hafiflemesine geçici bir süre yardımcı olacaktır. Çünkü varis çorabı ayağı sıkar ve bu sebeple damarın oluşturmuş olduğu olumsuz baskıyı bir süre durdurur. Fakat bu tamamen geçici bir çözümdür bu şekilde varis tamamen geçmez.

Varis Neden Oluşur ve Belirtileri

Varis genelde kadınlarda görülen ve yaşlılarda daha çok görülen bir hastalıktır. Fakat çok küçük yaşlarda dahi nadir de olsa görülür. Genellikle ayakta çok fazla kalınması durumunda görülen varisin çok dar giyinme, hormon hapları, hormon tedavisi gibi sebepler de varisin oluşmasında etkili olmaktadır.

Belirti olarak da en kolay anlaşılan hastalıklardan bir tanedir. Çünkü ayak derisinin altında damarlar çok bariz bir şekilde gözükmektedir. Bu damarlar aynı zamanda oldukça şiş ve eğik durumdadır. Bunun yanı sıra varislerde en sık görülen belirtiler ayak derisinin renginin değişmesi, ayakta uyuşma ve gece krampları olduğunu söylemek mümkündür.

Ameliyatsız Varis Tedavisi

Varis artık korkulacak bir hastalık değil. Çünkü ameliyatsız bir şekilde varis tedavisi olmak mümkün. Doktorların hastaların durumlarına bakarak ya köpük tedavisi ya da lazer tedavisi yapıyor. Bu iki yöntem de en fazla 1 hafta içinde hastaların ayaklarının eski güçlerine dönmesine olanak sağlıyor.

Ameliyatsız varis tedavisi incelendiği vakit ilk olarak köpük tedavisi incelenebilir. Köpük tedavisiyle birlikte kişinin varisleri tespit edilip bu varisler iğne yardımıyla iyileştirilir. Diğer yöntem olan lazer yönteminde kişinin sorunlu damarlarına lazer verilip bu damarların kapanması sağlanır. Bu yöntemler yapılırken sağlıklı damarlara hiçbir şekilde dokunulmaz ve kişi hastane yatışı gerekmeden günlük hayatına kaldığı yerden devam eder.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM