Evlerinizin bahçesinde çok güzel bir fikirle bitki yetiştirmeye ne dersiniz ?
İşte çok güzel evde bitki yetiştirme yöntemi.
DEREOTU

Tohumla yetiştirilir. Maydanoz gibi ekilir. Mevsimlik olduğu için çabuk geçer. Küçük saksılara her 4-5 haftada bir azar azar serpilirse evde yıl boyunca dereotu bulunur. Yarı gölgeyi ve suyu çok sever.Ayazlar başlayınca kapalı mekanda yetiştirilmeye devam edilir. Bu durumda güneşli bir yer ister.

MAYDANOZ

Saksıda maydanozu tohumla yetiştirmek Oldukça kolaydır. İç mekanda sıcak ortamda ekilebilir. Dışarıda ekilecekse nisan başları iyidir.

Hazır toprakla doldurulmuş bir saksı veya çiçekliğe tohumlar seyrekçe serpiştirilir.Üzeri bir miktar toprak serpilerek örtülür.Avuç içiyle hafifçe bastırarak toprağı sıkıştırılır.Tohumlar çıkıncaya kadar püskürteçle sulanır.Çıkmaları birkaç hafta, hatta bir ay sürebilir. Toprak daima nemli tutulmalıdır.Fideler sık çıkarsa biraz seyreltilir . Bulunabilirse maydanoz köklü fidelerinden de dikilerek de yetiştirilebilir 4-5 yapraklı olduklarında makasla biçilirse çabucak güçleneceklerdir.,. Saksıda yetiştirmek için Frenk maydanozu denilen kıvırcık maydanoz cinsi daha uygundur. Her yıl yeniden ekilmelidir.

ISPANAK

Ekim için önce bahçe toprağınızı HAVALANDIRIN. Tohumları havadan, aralıklı olarak serpin. Üzerlerini kapatıp toprağı sıkıştırın.
Ispanak yağmurlama şeklindeki sulamadan hoşlanır.
Tohum ortalama 10 günde çimlenir. Çimlenince fidelerin zayıf olanlarını sökün. Yabancı otları temizleyin.
Gün boyu güneş ışığı alan bölgelere ekmeniz yerinde olur. Gerçi gölge olan yerlerde de sıkıntı yaratmaz. Fakat ışığı bol alırsa, bitki sapının boyu kısalır. Bu da ıspanakta tercih edilen bir şeydir.

12112058_1624502341133783_5640364350340166990_n

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM